עמוד הבית בלוג הסיבות העיקריות לנזילות מהגג – ודרכי הטיפול בהן
הסיבות העיקריות לנזילות מהגג – ודרכי הטיפול בהן
שתף
26 מרץ 2022

מים הם משאב חיוני במיוחד, ובעצם הקריטי ביותר לקיום חיים. מצד שני נוכחות של מים במקום שבו אין בהם צורך עלולה לגרום לנזקים חמורים. היכולת של מים לחלחל ולחדור אפילו חומרים קשיחים, כולל בטון, עלולה להוביל לנזק לתשתיות ולהיווצרות עובש. ככל שהבעיה מתמשכת כך הנזק מחמיר – גם אסתטית, גם בריאותית וגם מבחינת הסיכון לקירות ולגג – ולכן חשוב לפתור אותה באופן מידי. השלב הראשון הוא אבחון מקור הנוכחות של המים, והמידע בעמוד זה יעזור לכם להבין מהם הגורמים האפשריים.

איטום לקוי

כשלים באיטום בין הגג לבין התקרה של הדירה עצמה הם תופעה רווחת למדי. בחלק מהמקרים הם נגרמים עקב ליקויי בנייה, כך שגם בבניינים חדשים עלולה להופיע רטיבות מתחת לגג. במקרים אחרים הכשל נוצר עם השנים כתוצאה משחיקה טבעית של פתרון האיטום וכן אי הקפדה על תחזוקה נאותה. 

נזילות כתוצאה מאיטום לקוי מתוקנות באמצעות קבלן איטום מיומן. רצוי כמובן לבחור איש מקצוע עם ניסיון בביצוע תיקון גגות בעלי מאפיינים דומים לאלה שלכם – וזאת משום שיש הבדל בין איטום גג רעפים לבין איטום גג שטוח, לכמות המתקנים שעל הגג יש גם כן השפעה על בחירת דרך האיטום וכך גם לשיפועים וליישום הקיים.

באופן עקרוני ניתן לאטום גגות עם חומרים ביטומניים או חומרים פולימריים, ויש גם מקרים שבהם תועדף הזפת הוותיקה והמוכרת (שמחייבת תחזוקה שנתית!)

נזילה מהצנרת

מקור אפשרי אחר לנזילה של מים מגג אל תוך בית היא תקלה בצנרת. ברוב המקרים הסיבה לכך היא בלאי בצינור או בחיבור בין צינורות. באופן טבעי גם חור קטן מוביל להצטברות כמות גדולה של מים מתחת לגג ובסופו של דבר גם בתוך הבית, וכך גם חיבור שאינו מושלם בין שני צינורות.

עוד חשוב לזכור בהקשר זה שעובש הוא לא רק פגם אסתטי אלא סכנה בריאותית ממשית: הנבגים שמפיצות הפטריות שיוצרות את העובש פוגעים בדרכי הנשימה ועלולים להוביל להתפתחות מחלות שונות. בהתאם מומלץ להזמין מיד אינסטלטור מנוסה ובפרט בעל מומחיות בעבודה בגובה.

מרזב סתום

סתימה במרזב לא מאפשרת לו למלא את ייעודו, ניקוז מי הגשמים מהגג אל הקרקע. בפרט עלולה להיווצר בעייה בימים גשומים במיוחד, כשבתוך זמן קצר יורדות כמויות גדולות של מים מהשמיים והמרזב חייב להיות פנוי ונקי לחלוטין כדי לבצע את המוטל עליו. 

רעף שבור או סדוק

מקור אפשרי נוסף לנזילות מים מהגג הוא רעף שאינו שלם. בדרך כלל הסיבה לשבר או סדק היא בלאי טבעי, אבל לפעמים גם עבודות לא זהירות מספיק פוגעות ברעפים. התיקון במקרים אלה מבוצע ע"י מומחה לתיקון גגות עם ניסיון בביצוע תיקון גג רעפים. דגש חשוב נוסף הוא יושרה, משום שבחלק מהמקרים כדאי להחליף את כל הגג על-מנת להקדים תרופה למכה.

phone חייגו עכשיו וואצאפ פנייה לאינסטלטור וואטסאפ
ייעוץ בוואטסאפ