עמוד הבית בלוג מה ההבדל בין אינסטלטור לקבלן אינסטלציה?
מה ההבדל בין אינסטלטור לקבלן אינסטלציה?
שתף
03 אפר 2024

שני המקצועות עוסקים בתחום צנרות המים והביוב, שני המקצועות אמונים על כך שנוכל להמשיך וליהנות מזרימת מים עקבית ושוטפת אל ביתנו או אל המשרד, אך ישנו הבדל משמעותי בין אדם שקיבל הכשרה מקצועית מטעם משרד הכלכלה לעיסוק באינסטלציה לבין אדם בעל רקע הנדסי אשר רשום בפנקס רשם הקבלנים.

קבלן אינסטלציה הינו איש מקצוע המון על עבודות אינסטלציה נרחבות ותשתיתיות המשיקות לעולם ההנדסי. כך למשל, בעוד שאינסטלטור יטפל בצנרת הבית החל מסתימה או פיצוץ צנרת ועד להחלפת צנרות וטיפול במתקנים סניטריים, הרי שקבלן אינסטלציה יערוך טיפול משמעותי יותר לרבות החלפה מלאה של קווי הביוב, הטמעת, תחזוקת ותיקון מערכות אינסטלציה בבתים ועד למתן האישורים הנדרשים עבור קבלת טופס 4 לקבלנים.

תחומי הטיפול הדומים

קבלני אינסטלציה ואינסטלטורים לעתים יטפלו בנושאים זהים, אך אלו ינבעו מכך ששני בעלי המקצועות יבקשו לעבור הכשרות פרטניות מתקדמות.

דוגמה מובהקת לכך היא תחום איתור הנזילות והטיפול בנזילה סמויה. איתור הנזילות מתבצע באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם הנסמך על קרן אינפרה אדומה המצביעה על הבדלי חום וקור משמעותיים (כלומר, זרימת מים משמעותית המצביעה על מקור הדליפה). בעלי הכשרה באינסטלציה וגם קבלני אינסטלציה אינם מוסמכים לטפל בבעיה, אלא לאחר שיעברו קורס איתור נזילות.

כך נכון גם הדבר באשר לשירות צילום קווי ביוב הנובע מתוך הכשרתם של מאתרי נזילות. מדובר בציוד יקר ומתקדם, ולא כל אינסטלטור או קבלן אינסטלציה מספקים את השירות ומחזיקים בציוד הנדרש.

באילו מקרים נזמין קבלן אינסטלציה?

ישנם מספר מקרים מובהקים שבהם אין כל צורך להסס, ואיש המקצוע היחידי שיוכל לספק לכם את השירות הוא קבלן אינסטלציה.

החלפת קווי ביוב – החלפה, תיקון ותחזוקה של קווי ביוב מצריכה שילוב של עבודת צנרת יחד עם עבודה הנדסית הנסמכת על ציוד הנדסי כבד. אין אנחנו מתכוונים לקווי הביוב של הבית, כי אם לקווי תשתית עירוניים ובין-עירוניים. במקרים ובהם מדובר בקווי ביוב בדירה, הרי שייתכן מאוד ותוכלו לקבל את השירות גם מאינסטלטור שעבר את ההכשרה הנדרשת.

תיקון בפיצוץ קו מים ראשי – בקווי מים ראשיים ייתכן שפגשתם בעת שעברתם ליד אתרי בנייה, מבני בטון גדולי ממדים ומעוגלים אשר נועדו להעביר את המים ומי הביוב מן הבניין אל עבר התשתית העירונית. גם במקרים אלו, זהו קבלן אינסטלציה שיטפל בפיצוצים ותקלות בקווי מים ראשיים, ולא אינסטלטור המטפל בצנרת הביתית בלבד.

תכנון אינסטלציה – תכנוני אינסטלציה נכונים עבור הטמעת תשתית חדשה לבניינים ובתים פרטיים. ניתן גם למצוא את הצורך בתכנון מערכות אינסטלציה עבור בריכות פרטיות ובריכות עירוניות. למעשה, כל מה שנוגע לתכנון המקדים והתקנתה של מערכת אינסטלציה בכללותה, הרי שהדבר הוא תחת אחריותו הבלעדית של קבלן אינסטלציה.

ואל תשכחו לחפש את הקבלן בפנקס רשם הקבלנים

לסיום, בעת שאתם מחפשים אחר קבלן אינסטלציה שיבצע עבורכם פרויקט מסוים, הרי שחשוב לזכור כי מדובר בקבלן לכל דבר ועניין, על-כן הוא מוכרח להיות רשום בפנקס הקבלנים.

היכנסו לרשם הקבלנים, ובדקו את שמו של הקבלן עמו אתם באים בהתקשרות. במידה והוא מופיע ברשומות, הרי שזוהי גושפנקא לכך שמדובר באיש מקצוע העומד בסטנדרטים הקפדניים הנהוגים במדינת ישראל.

phone חייגו עכשיו וואצאפ פנייה לאינסטלטור וואטסאפ
ייעוץ בוואטסאפ